skip to Main Content
0312 472 38 84 info@rasyonel.com.tr

Plaka Tanıma Sistemleri (PTS)

Plaka Tanıma Sistemleri, sistem olarak sensörler tarafından araç plakasının algılanması ve sisteme girilen emir koduna göre işlem yapmasına dayanmaktadır.

Plaka tanıma sistemleri site otoparkları, ticari otoparklar, karayolları ve güvenlik kontrol noktaları gibi birçok noktada kullanılır. Güvenli bölgelere giriş çıkışlar üzerinde daha yüksek kontrol ve denetim sağlar.

Plaka Tanima Sistemleri

Plaka tanıma sistemi çalışma prensibi;

Sistemde bulunan algılama sensörleri, aracın üzerinde bulunan plakayı algılar ve bunu sisteme iletir. Sistem bu kaydı yazıya döker. Sisteme girilen emir kodları ile, sistem plaka için ne yapması gerektiğine karar verir.
Örneğin, site girişinde bulunan plaka tanıma sistemi, gelen aracın plakasını okur, eğer okuduğu plaka sitede oturan birine ait ise, otomatik geçiş bariyerini açar, eğer değil ise açmaz. Ayrıca plaka tanıma sistemleri sayesinde hangi aracın giriş çıkış yaptığı, hangi saatlerde girdiği ve hangi saatlerde çıktığı kolaylıkla raporlanabilir.

Plaka tanıma sistemleri nerelerde kullanılır?

Plaka tanıma sistemleri, Askeri bölgelerde, kamu binaları girişlerinde, site girişlerinde, otoparklarda, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, iş merkezlerinde ve otoyollarda kullanılır.

Bu teknoloji güvenlik ve trafik uygulamalarında gitgide daha fazla popülerlik kazanmakta ve değişmez bir ihtiyaç halini almaktadır.
Plaka Tanıma Sistemleri aracın plakasını okur ve database deki kayıtlı olan plakayı karşılaştırma yaparak aracın yetkinliğini kontrol eder.
Plaka tanıma kamera sistemleri araç altı sistemle aynı mantıkta çalışır. Almış olduğu görüntüyü bilgisayar ortamına aktarır.Kamera sistemine bağlı geçiş kapıları ve kollu bariyer varsa kamera sistemine bağlanır.Geçiş izinli verildikten sonra kapı veya kollu bariyer var açılır.

Referanslarımız

Back To Top